Rejestracja: 261 660 402

Adres email: analityka@4wsk.pl

Interpretacja wyników badań:www.labtestsonline.pl

Informacje o antybiotykach:www.antybiotyki.edu.pl

POBIERANIE PRÓBEK DO BADAŃ METODĄ BIOLOGII MOLEKULARNEJ typu PCR

Rodzaje próbek i pobranie:

Wymazy nosowo – gardłowe:

  • Pobierane są przez wykwalifikowany personel medyczny od pacjentów, u których występują objawy infekcji dróg oddechowych w powiązaniu z klinicznymi i epidemiologicznymi czynnikami ryzyka.
  • Pacjent nie może wcześniej przeprowadzać żadnej dezynfekcji błony śluzowej (mycie zębów, płukanie jamy ustnej).
  • Materiał pobierany jest przy pomocy jałowej wymazówki dołączonej do zestawu. Wymazówkę należy trzymać przy podstawie przegrody nosa i wsunąć ją do tyłu jamy nosowo - gardłowej. Wymaz powinien być pobrany energicznie, aby mieć pewność, że zawiera on zarówno komórki, jak i śluz z wnętrza nozdrza. Wymazówkę należy obrócić kilka razy, aby pozyskać najbardziej obfitą wydzielinę. Koniec patyczka wymazowego (ten przy zakrętce) odłamać. Patyczek wymazowy z pobranym materiałem umieszczany jest w probówce z podłożem transportowym, którą należy wymieszać przez co najmniej 5 - krotne odwrócenie. Tak zabezpieczony materiał należy dostarczyć do laboratorium.
  • Próbki mogą być przechowywane do 72 godzin w temp. 2 - 8 °C przed przeprowadzeniem testu.

Aspiraty/popłuczyny nosowe:

  • Popłuczyny nosowe pobiera lekarz poprzez wlanie 6 ml soli fizjologicznej na 5 minut do komór nosa. Po tym czasie odzyskuje je w jak największej ilości. Aby zebrać wypłukaną wydzielinę, należy umieścić jałowy pojemnik bezpośrednio pod nosem, przechylić głowę pacjenta do przodu i poczekać aż z nozdrza wypłynie płyn. Uzyskane popłuczyny poddaje się następnie obróbce laboratoryjnej.
  • Próbki mogą być przechowywane do 72 godzin w temp. 2 - 8 ºC .

Krew pobrana na antykoagulant:

  • Krew pobierana jest przez wykwalifikowany personel medyczny w ilości:
    - 2 ml do probówek zawierających EDTA-K2
    - 4 ml do probówek z cytrynianem sodu
  • W celu przeprowadzenia badania metodą PCR nie należy używać heparyny jako antykoagulantu, ponieważ może ona wpłynąć negatywnie na przebieg reakcji.
  • Próbki mogą być przechowywane do 48 godzin w temp. 2 - 8 ºC .

Mocz:

  • Do badania należy użyć poranną porcję moczu, świeżo oddaną do jałowego pojemniczka. Nie należy używać próbek moczu przechowywanych dłużej niż 24 godziny (w temp. 4 °C).

Płyny z jam ciała, BAL:

  • Do badania używany jest świeżo pobrany materiał. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, próbki mogą być przechowywane
    w temperaturze 2 - 8 °C przez okres maksymalnie 3 dni.

Wymaz z ropnia klatki piersiowej:

  • Wymaz z ropnia pobierany jest za pomocą sterylnej wymazówki, a następnie umieszczany w jałowym pojemniku. W tej postaci, dostarczany jest do laboratorium w jak najkrótszym czasie.

UWAGA!!! Prosimy o podawanie daty i godziny pobrania materiału. Materiał powinien zostać dostarczony do laboratorium w godzinach przedpołudniowych, aby mógł być opracowany tego samego dnia.